Hírek
Centrum
Dékáni Technikum, ahol példaértékű a fejlődés
A Dékáni Árpád Technikum rendészeti képzésének 25., és az ifjú polgárőrképzés 10. évfordulóját ünnepelték Kiskunhalason. Az eseményen jelen volt Varga-Bajusz Veronika államtitkár, dr. Balogh János országos rendőrfőkapitány, dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke, Bányai Gábor országgyűlési képviselő és Kovácsné dr. Szekér Veronika, a Belügyminisztérium személyügyi helyettes államtitkára is.
Papp Gyula a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum főigazgatója a Dékáni Sportcsarnokban köszöntötte a megjelent vendégeket. Mint mondta, a Dékáni Árpád Technikum életében elérkezett egy új mérföldkő.
„Az elmúlt 25 év megteremtette az alapot, hogy jelenleg az ország meghatározó rendészeti képzése itt legyen nálunk. 25 év, nagyon-nagyon hosszú idő, a képzési rendszerek alakultak, de itt Kiskunhalason a rendészeti képzés megmaradt. Örömmel mondhatom, hogy az itt végzett kitartó munkának az eredményeként a 2025-26-os tanévben a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel együttműködve meghirdetjük és elindítjuk az okleveles technikus képzést is. Ez ismételten az itt végzett munkának az elismerése, az oktatóink kitartó munkájának az elismerése, és természetesen a hozzánk járó diákoknak a kitűnő eredményeit fémjelzi.”- hangzott el a köszöntőben.
Elismerően szólt a Dékániban zajló munkáról dr. Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára, aki elmondta, a Kiskunhalason működő rendvédelmi oktatás országos szinten is példaként áll a hasonló képzések előtt.
„Kivételes alkalom ez mindannyiunk számára, hiszen most a jövő rendvédelmi szakemberei tesznek fogadalmat, elköteleződve egy olyan hivatás mellett, amely rendkívüli felelősséggel és odaadással jár. A magyar szakképzés átalakítása 2020 óta számos területen segíti a jövő szakembereinek felkészítését, így a rendészeti szakterületen is. Célunk, hogy a hallgatók olyan gyakorlati tudással és erkölcsi értékkel vérteződjenek fel, amelyek azonnal alkalmazhatóak a munkájukban, és amelyekkel hozzájárulnak egy biztonságosabb, összetartóbb társadalomhoz. A teljes körűen átalakított szakképzési rendszer eredményei már most érzékelhetők. Az elmúlt években nem csak a jelentkezők száma emelkedett meg jelentősen, hanem a tanulmányi eredmények is folyamatosan javulnak, különösen a technikumokban, amelyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyolcadik osztályt végzettek körében. A szakképzés megújításának fontos része az ösztöndíjrendszer reformja is, amely az ágazati alapoktatás ideje alatt minden tanulót havi ösztöndíjjal támogat. A tanulmányaik előrehaladtával és a duális képzésben való részvétellel pedig már a munkabér formájában is folytathatják ezt a támogatást. Ezen kívül a pályakezdési juttatás is segítséget nyújt a fiataloknak a szakmai életútjuk elindításában, hiszen sikeres vizsgát követően akár 300 ezer forintot is igénybe vehetnek egyszeri, vissza nem térítendő támogatásként. Fontos előnyként szolgál a szakképzés megújult rendszere azok számára, akik később a felsőoktatásban szeretnék folytatni tanulmányaikat. A technikumot végzett diákok érettségivel, szakmával és releváns szakmai tapasztalattal vághatnak bele képzésbe, ráadásul többlet kreditpontokat is szerezhetnek. Ma már nincs szükség arra, hogy a fiatalok választani kényszerüljenek a szakmai végzettség és a diploma között, hiszen a szakképzés valóban egyenes utat biztosít a felsőoktatásban. Ezt a jövőképet egészíti ki az a 4 millió forintos, szabadon felhasználható munkáshitel, amely a 17 és 25 év közötti fiatalok életkezdését segíti. Ezzel az új lehetőséggel a fiatalok nemcsak szaktudással és tapasztalattal kezdhetik a pályafutásukat, hanem olyan anyagi támogatással is, amelynek köszönhetően stabil alapokat építhetnek jövőjükhöz, megvalósíthatják céljaikat. A szakképzési rendszerünk eredményességét nem csak a beiskolázási statisztikák, hanem a nemzetközi szakmai versenyeken elért kimagasló teljesítmények is igazolják. A magyar fiatalok az elmúlt években Európa és a világ különböző versenyein sorra arany-, ezüst-, bronzérmekkel és kiválósági elismerésekkel tértek haza, büszkén képviselve hazánkat. A legutóbbi World Skills versenyen Lyonban például Magyarország az összesített 10. helyet érte el, ami a korábbiakhoz képest óriási előrelépést jelent.
Az ünnepi eseményen Kovácsné dr. Szekér Veronika, a Belügyminisztérium személyügyi helyettes államtitkára is méltatta a Dékáni Technikumban kimagasló szakmai munkáját.
„Ez az intézmény, amelynek a falai között most állhatunk, tulajdonképpen az egyik legfontosabb stratégiai partnere a Belügyminisztériumnak és a rendvédelmi szerveknek. 86 rendvédelmi pályaorientációs képzést végző intézmény van országszerte, de azt gondolom, hogy ez az intézmény, a Dékáni Árpád Technikum kimondható, hogy kiemelkedik ezek közül. Mindig nagyon jó érzés ideérkezni, és mindig nagyon jó érzés megtapasztalni azt az elhivatottságot és elszántságot, amellyel az intézmény vezetése, a centrum, a tanulók, és hadd nevesítsem, Vezdán Csaba úr azt a tevékenységet végzi, amely tulajdonképpen a teljes rendvédelmi pályaorientációs képző közösséget összefogja. Mindig bizton számíthatunk arra, hogy ez az intézmény, ez a technikum, a partnerünk, társunk lesz azoknak a céloknak a megvalósításában, amit a belügyi ágazat elképzel, és megpróbál megvalósítani. Ha akár most az utolsó lépésünkre, a duális képzés kialakítására gondolunk, ebben is ez az intézmény élen járt.”- mondta a helyettes államtitkár.
Az ünnepségen Molnár Nándor, a házigazda iskola igazgatója vette át dr. Pintér Sándor belügyminiszter elismerő oklevelét Kovácsné dr. Szekér Veronikától. dr. Túrós András nyugalmazott altábornagy, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke pedig a Kopácsi Sándor Polgárőr Érdemrendet adta át az intézményvezetőnek.
A rendezvény keretein belül 29 rendész tanuló tett fogadalmat. A kilencedik évfolyamosok fogadalomtételének szövegét Szögi Máté mondta elő a 28 diáktársának.
A Dékáni Technikum képzéseiről volt szó a Halas Televízió Beszéljünk róla című műsorában is, ahol Molnár Nándor igazgató és Vezdán Csaba a rendészképzésért felelős szakmai vezető képviselte az intézményt.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Giricz Gábriel jól teker, sőt jól is tanul!
A Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tehetséges 9. b osztályos tanulója a XXXIV. Turul kupán pattant nyeregbe, 30km-es távot kellett a tatabányai környéken lévő dombokon leküzdeni a versenyzőknek.
Centrum
A szakmatanulás mellett a nyelvismeret is nagyon fontos
A Kiskunhalasi Szakképzési centrum intézményeiben nagy hangsúlyt fektetnek a nyelvtanulásra, a nyelvismereti képzésekre. Jó példa erre a Kiskőrösi Wattay Technikum, ahol idén is megrendezték a Wattay Nyelvi Házi Vetélkedőt angol és német nyelvből.
Centrum
Munkáshitel, újabb lehetőség várja a fiatalokat a szakképzésben
A jövő január 1-jétől hatályba lépő munkáshitelre a 17 és 25 év közötti fiatalok lesznek jogosultak, maximum 4 millió forintot lehet majd felvenni 10 éves futamidőre, ugyanakkor három gyermek vállalása esetén a teljes tartozást elengedik- adta közzé a kormany.hu.
Centrum